Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z květen, 2017

13 Reasons Why

Obrázek
Oukej, tak tohle byl zase jednou dost silný zážitek. Ano, v některých chvílích jsem tak trochu nechápala, proč z toho Hannah dělá takové drama, ale na druhou stranu jsem se do ní dokázala poměrně dost dobře vcítit, i v návaznosti na své zkušenosti ze střední školy, které bych nejradši úplně vymazala. On totiž ne každý je splachující a ty hnusné věci si pořád pamatuje, i když už je to třeba léta zpátky. Jasně, všichni mají problémy a že se něco ze zde prezentovaných věcí děje každému druhému středoškolákovi ještě neznamená, že se s tím každý dokáže vyrovnat. Možná to je tím, že tomu není tak dlouho, kdy jsem se ze stejného pocitu prázdnoty, který Hannah popisovala, snažila vyhrabat, ale podle mě tenhle seriál dokonale ukazuje, kam až blbé řeči nebo blbé činy, které někomu mohou připadat malicherné, mohou pro změnu někoho dalšího dohnat ... a nikdo se mu v tom nepokusí zabránit nebo mu nějak pomoct. A to je na tom to nejhorší.

Kancelář pro uvádění (nejen) románových příběhů na pravou míru aneb Criticism for dummies

Obrázek
Pamatujete si na Saturninovu kancelář? Tak přesně něco podobného, jen s anglo-americkou literaturou a její kritikou obecně jsme dneska s kamarádkou vlivem očividně přeplněné kapacity mozku v rámci blížících se státnic začaly spontánně dávat dohromady na Cvrlikovníku (a nakonec i na Xichtoknize, kde se připojili další). :D Heslem našeho kritického směru je Upřímně, stručně a výstižně a toto jsou perly, které jsme zatím daly dohromady.

Vize budoucnosti, kterou by snad žádná žena nechtěla zažít

Obrázek
Léta jsem měla za to, že 1984 George Orwella je ta nejděsivější utopie. The Handmaid's Tale od Margaret Atwood mě přesvědčilo o tom, jak moc jsem se mýlila. A proto bude právě jemu věnován tenhle článek, když máme zrovna dneska ten Den Matek ... Vítejte v ne až tak vzdálené budoucnosti, kdy se v rámci nejrůznějších krizí (ne nepodobných těm, které svět zažívá nyní), na území bývalých Spojených států k moci dostane náboženská sekta, která v rámci návratu ke " starým tradicím " buduje státní zřízení jménem Gilead. Státní zřízení, proti kterému je Orwellovská totalita ještě poměrně příjemnou záležitostí. Je tu totiž několik aspektů, které je nutno zmínit. • Ženy nemají právo na žádný soukromý majetek. • Ženy (s výjimkou jedné jediné společenské vrstvy) mají zakázáno číst. • Ženy nemají vlastně žádná práva. • Pokud jste žena a nejdejbože preferujete ženy, jste gender traitor a máte téměř jistou tamnější verzi koncentráku - Kolonie (to samé platí o pro muže preferující muže)